Loola

❄️ Przedłużamy zimową promocję ❄️ Skorzystaj ze zniżek na wiele sukienek!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Nie mam jeszcze konta
Zarejestruj się
Emocje kolorów - co oznaczają wybrane barwy w kreacjach modowych
Emocje kolorów - co oznaczają wybrane barwy w kreacjach modowych

O tym, że barwy mogą mieć związek z naszym nastrojem, doskonale wiedzą dekoratorzy wnętrz. Emocje kolorów to bardzo ciekawe zjawisko, które obecne jest również w modzie - tej z wybiegów, jak i codziennej. Nierzadko ubrania o określonych odcieniach wybieramy podświadomie, dostosowując je do naszego humoru. Jakie jest ich znaczenie?

Skąd wynika powiązanie barw z emocjami?

Częściowo relacji między kolorami a emocjami dopatruje się we właściwościach fizycznych barw: długości fali, które są odbierane przez oko ludzkie (odcienie ciepłe są pobudzające, ponieważ ich fale są dłuższe, więc mózg musi się bardziej “wysilić”, żeby je przetworzyć). Drugi z aspektów to tradycja. W różnych kulturach ta sama barwa może budzić zupełnie odmienne skojarzenia. Przykładowo, w naszej kulturze biel oznacza czystość i niewinność. U nas to kolor sukni ślubnych, ale też sukienek komunijnych czy ubranek na chrzest. Wybierana jest na ważne okazje, ponieważ wyróżnia się spośród innych barw. Na bliskim Wschodzie oznacza zaś żałobę.

Znaczenie wybranych barw ciepłych i zimnych

  • Żółty to oczywiście kolor słońca. Wiąże się więc z energią, radością i szczęściem. Intensywne odcienie są idealne na lato, te bardziej stonowane (miodowe, bursztynowe) pasują też jesienią i zimą. Jaskrawe mogą wywoływać irytację.
  • Czerwony ma wiele znaczeń. Wiązany jest z miłością i pasją, dodaje energii i pewności siebie, ale może też uchodzić za dominujący i niebezpieczny.
  • Różowy jest zaś nieco łagodniejszą wersją czerwieni. Jest nie tyle kobiecy i zmysłowy, co dziewczęcy i romantyczny. W zależności od odcieniu może kojarzyć się z delikatnością lub z kiczem.
  • Niebieski, podobnie jak czerwony, również może budzić różne skojarzenia. Jest łączony z wiedzą i profesjonalizmem – wiele jego odcieni spotkamy w biznesie i polityce. Z drugiej strony jest też barwą spokojną, wzbudzająca poczucie bezpieczeństwa i sprzyjającą melancholijnemu rozmyślaniu.
  • Zielony to z kolei barwa związana z wieloma pozytywnymi emocjami. Powstaje z połączenia żółtego i niebieskiego, a więc odczucia z nim związane również są “pośrodku” emocji przez nie wywoływanych. Zielony to harmonia, spokój, radość, energia, świeżość oraz oczywiście kolor natury.
  • Czerń w modzie jest bardzo uniwersalna, szykowna i elegancka. Jego symboliczne znaczenie wiąże się ze śmiercią, smutkiem i żałobą, ale na co dzień czarny jest świetną bazą do stylizacji o różnym wydźwięku.

 

Komentarze do wpisu (0)

Dodaj komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium